Wabienie rogaczy

Jak twierdzi światowej sławy konstruktor wabików zwierzyny, norymberczyk Klaus Weisskirchen, ze względu na zachowanie terytorialne można naśladując pisk kozy wabić kozły od połowy maja do 30 września. Wielu myśliwych sądzi, że sarny można wabić tylko w czasie rui. Weisskirchen twierdzi, że na podstawie swoich obserwacji i doświadczeń po rozpadzie zimowych rudli, tj. pod koniec kwietnia, każdy kozioł tworzy, znakuje i uważnie obserwuje swoje własne terytorium i utrzymuje go do czasu, gdy sarny znowu zaczną zbijać się w rudle pod koniec września.

Z tego powodu kozła może przyciągnąć wspomniane nawoływanie kozy. Przy prawidłowym i wytrenowanym posługiwaniu się wabikiem, lokalny kozioł zajmujący swe terytorium może pojawić się w ciągu kilku minut, aby wypędzić intruza ze swych włości nawet jeśli jeszcze nie ma rui lub już długo po niej! To jest moment, na który czeka każdy zapalony łowca.

Wabienie

Za długie, zbyt monotonne wabienie może okazać się nieskuteczne. Sukces odniesiemy, jeśli zastosujemy odpowiednią sekwencję piśnięć: pięć piśnięć informujących z odstępem między nimi około 3 – 4 sekundy, a następnie musimy odczekać około 5 minut do następnych piśnięć. Jeśli nie przyniesie to zamierzonego efektu, należy przywabiać mikotem kozy wabiącej kozła. Wystarczy 4-5 piśnięć i 5-6 minutowa przerwa. Stary kozioł nie przyjdzie tak szybko. Ma w zwyczaju podchodzić bardzo ostrożnie, często krzakami lub wysoką trawą, wielokrotnie przystając i nasłuchując. Czekanie na starego kozła może trwać nawet do godziny.

O tym, jakie dźwięki wabią kozła w czasie rui (grzejąca się koza, wabienie poprzez wywołanie zazdrości, wabienie piskiem koźlęcia) doskonale informują dostarczane wraz z wabikami renomowanych marek instrukcje używania wabików. Do najpopularniejszych odgłosów należą:

  • PISK RUJNEJ KOZY – MIKOT (kilkukrotnie powtórzony, lekko opadający dźwięk trwający około pół sekundy w przerwach 3 – 4 sekundowych)
  • PISK KOŹLĘCIA (tam gdzie koźlę, będzie i matka – kozioł podchodzi w poszukiwaniu sarny – kozy, która powinna znajdować się niedaleko od koźlęcia) – nieco wyższy od mikotu, lekko opadający ton powtórzonego kilkukrotnie dźwięku stosowany w okresie połowa lipca – wrzesień.

Przykładowe wabiki na kozła

Wabik na rogacza, kozła Buttolo znany, doceniany i polecany przez wielu myśliwych.

Wabik odpowiednio używany potrafi imitować następujące dźwięki:

  • mikot kozy,
  • przestrach kozy,
  • pisk koźlęcia,
  • przestrach koźlęcia.

Wabik na rogacza, kozła Buttolo wykonany jest z tworzywa sztucznego, dzięki czemu jest niewrażliwy na zawilgocenie czy też warunki atmosferyczne. Odpowiednio przechowywany zachowuje swoje walory użytkowe na długie lata. Jego konstrukcja umożliwia używanie wabia przy pomocy dłoni podpierającej czółenko broni, a więc w trakcie celowania.

Wabik RDC 02 polskiej firmy Gunbroker – mikot bardzo popularny wśród polskich myśliwych. Używa się go dmuchając w piszczałkę.

Wabik RDC-03 Działa podobnie jak RDC-02 lecz ma możliwość przestrojenia na odgłos koźlęcia:

Wabik HUBERTUS 303 ze śrubą tonową umożliwia naśladowanie odgłosów kozy oraz koźlęcia.

Film instruktażowy: „Sztuka wabienia saren” Pawła Bilińskiego to świetne wprowadzenie do tej fascynującej metody polowania na sarny.

opr. Piotr Korczak, Klub Wabiarzy Zwierzyny PZŁ