Festiwal Knieja 2019

Koledzy, bardzo prosimy o udział w festiwalu Knieja 2019 w dniu 13.07.2019r. w Sierakowicach . Sprawa wygląda tak, że od kilkunastu lat wójt gminy Sierakowice w 90% finansuje tę imprezę ( kwota powyżej 60 000 zł), a myśliwych co raz mniej na nią przyjeżdża. Zapowiedział więc, że jeśli nie będzie widać myśliwych – on zakręca kurek. A szkoda by było. Oficjalnych strojów myśliwskich nie trzeba tam mieć, wystarczą akcenty garderoby, pieski, i.t.p. Impreza będzie medialnie obsługiwania m. in. przez Radio Gdańsk. Musimy pokazać się społeczeństwu z podniesioną głową. Przybliżmy się do realizacji marzeń o przemarszach hubertowskich w naszych miastach.

Dla koleżanek i kolegów myśliwych wybierających się na festiwal, przybliżenie i objaśnienie wybranych punktów programu.

 • Godz. 09.00 Ogródek edukacyjny – przy targowisku. W soboty odbywa się tam jedno z największych na Kaszubach targowisk „renków”. Przewalają się tam tłumy mieszkańców gminy ale i turystów, młodzieży i dzieci. Dlatego jest tam też i taki bogaty program, bowiem bardzo dużo osób/rodzin zatrzymuje się tam w drodze na parkingi, i korzystają z przygotowanej oferty (doświadczenia roku ubiegłego).
 • Godz. 11.00 Oficjalne otwarcie festiwalu, a po nim:
  • XV Kaszubski Przegląd Sygnałów i Muzyki Myśliwskiej – a w jego ramach – „Konkurs o Fanfarę Żurawia”. Mogą w nim wziąć udział koleżanki/koledzy ogrywający polowania w swoich kołach ale nie startujący w ogólnopolskich/regionalnych konkursach. Wystarczy tu wykonać dwa dowolne sygnały związane z polowaniem. Więcej informacji na www.muzyka.mysliwska.pl
 • Godz. 11.20 III Praktyczny kurs wabienia jeleni – zakończony otwartym konkursem.

Zajęcia poprowadzą:

 • Bogdan Michalak – doświadczony wabiarz(Mistrz Polski), autor książek o tematyce łowieckiej, sędzia klasy międzynarodowej tej konkurencji.
 • Tomasz Maliński – 2-krotny Mistrz Europy, 2-krotny Mistrz Polski, aktualny V-ce Mistrz Polski 2019 r.

Nauczać praktycznie będą trzech głosów:

 1. naśladowanie głosu byka przy chmarze tzw. byka stadnego,
 2. naśladowanie głosu młodego byka szukającego łani,
 3. poryk – głos byka odpoczywającego.

Ten punkt programu prowadzi i patronuje mu Koło Łowieckie „Słonka” Sierakowice

 • Godz. 13.00 (zapisy 12.30) – V Kaszubski Konkurs Oceny Poroży Jeleni

Konkurs polega na ocenie poroża (z odległości ok. 80m) przez lornetkę. Mamy na to ok 25 sekund.

 • Oceniamy w/g odnóg,
 • Oceniamy regularność (regularny/nieregularny), jego koronność (niekoronny/jednostronie/dwustronnie koronny),
 • Oceniamy jego wagę.

Ten punkt programu prowadzi i patronuje mu Koło Łowieckie „SZARAK” Gdańsk.

 • Godz. 15.00 – Drewniany Kościółek św. Marcina Koncert Galowy i wręczenie nagród.

Po koncercie, razem z pocztami sztandarowymi, wspólne przejście uczestników i gości festiwalu do Ołtarza Papieskiego (ok. 300 m), dalej – wg programu festiwalu.

Po zakończeniu mszy huberowskiej w Sierakowicach oraz imprez myśliwskich w Ostrzycach poczty sztandarowe i koleżanki/koledzy myśliwi zaproszeni są przez Pomorskie Towarzystwo Miłośników Muzyki i Kultury Łowieckiej na biesiadę myśliwską do leśniczówki w Mirachowie. Biesiada jest częścią festiwalu o bogatym programie kulturalnym, ale i bogatym programie kulinarnym. W ramach biesiady muzyka myśliwska, ryk jeleni i zabawa taneczna do późnych godzin nocnych.

Wstęp na biesiadę – dla członków pocztów sztandarowych jest bezpłatny!!!

Myśliwi po okazaniu legitymacji PZŁ mogą nabyć bilety w cenie promocyjnej 180 zł od pary/ 90 zł od osoby – pozostali uczestnicy w pełnej cenie 220 zł od pary.

Bilety do nabycia u Pani Prezes PTMMiKŁ Krystyny Knut, tel. 608 822 830, e-mail: k.janeckaknut@interia.pl

Serdecznie zapraszamy na biesiadę,