Polowanie zbiorowe 30.11.2024 obw. 158

Listopad dobiegł końca. Od niedzieli borsuki w spokoju będą mogły przygotowywać się do zimowego snu. Sezon łowiecki na te największe polskie łasice trwa tylko trzy miesiące. Lisy mają już pełnowartościowe futra, dziki gromadzą się w huczkowe watahy, kozy w mieszane rudle, a jelenie w chmary z wyraźnie zaznaczonym podziałem na byki oraz łanie z młodzieżą. Poranne przymrozki srebrzą szronem i szadzią suchą roślinność. Słońce nawet w zenicie znajduje się nisko nad horyzontem, za to poranki i zachody stanowią przepiękne, nasycone odcieniami żółci i czerwieni widowisko.

W takiej scenerii Adam Mering poprowadził kolejne polowanie zbiorowe w KULIKU.

Czytaj dalej →

Polowanie zbiorowe 23.11.2024 obw. 300 Błędno

Polowanie zbiorowe w Borach Tucholskich zawsze ma specyficzny klimat. Potężny, sosnowy bór, poprzecinany nieutwardzonymi drogami, gdzieniegdzie na skrzyżowaniach oznakowany charakterystycznymi, granitowymi drogowskazami wyznaczającymi kierunek i odległość do najbliższej, leśnej osady budzi szacunek. To w tych rejonach młodzież szkolna i ich rodzice w roku z niewielkiej leśnej wioski Kasparus brali udział w największym na Pomorzu, dramatycznym w skutkach, strajku o zachowanie polskości z roku 1907, co upamiętnia tablica przed szkołą w tej zjawiskowej, jakby wyjętej z innej epoki osady.

Czytaj dalej →

Letnie prace gospodarcze w obwodzie 158

Łowiectwo jest hodowlą zwierzyny dzikiej, żyjącej na wolności. Myśliwi już w czerwcu myślą o zapewnieniu właściwej karmy na zimę.

Liściarka, to młode pędy wybranych gatunków drzew, powiązane w pęczki, nasączone solanką o odpowiednim stężeniu i zasuszone.

Liściarkę wykłada się w okresie niedoboru naturalnej karmy, jako jej uzupełnienie. Stanowi ona cenne źródło naturalnych soli mineralnych i witamin od których zależy rozwój i zdrowie zwierzyny.

Zbiór i przygotowanie liściarki do suszenia na obwodzie 158 przeprowadzili myśliwi: Tomasz Liskowski, Maciej Mrówczyński (wielkie podziękowania za użyczenie stodoły), Tomasz Wenta z synem – Stanisławem, Piotr Korczak i stażysta – Damian Wojtowicz.

Czytaj dalej →

WIELKANOC 2024

Myśliwym Koła Łowieckiego KULIK składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowych, spokojnych, rodzinnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Niech wielkanocny poranek przyniesie nam wszystkim wiarę, nadzieję i miłość, a budząca się wiosną do życia przyroda – zapewni obfitość zwierza w kniei.

Rolnikom, gospodarzom terenów, na których polujemy, życzymy bogatych plonów oraz docenienia ciężkiej pracy przez rządzących i społeczeństwo.

Darzbór!
Zarząd KŁ nr 22 KULIK w Gdańsku

Czytaj dalej →

MYŚLIWSKA PACZKA 2023

„Do szopy, do szopy wszyscy
Kto ogrzać pragnie ręce
Z darami, z darami, z darami
By odtajało serce”

„Złota Jerozolima i biedne Betlejem” –  kolęda zespołu Skaldowie

Boże Narodzenie to święto rodzinne, święto domowe. Tradycyjnie już myśliwi z KŁ KULIK w Gdańsku odwiedzili wychowanków kościerskich placówek oświatowo wychowawczych.

Czytaj dalej →

Polowanie zbiorowe 02.12.2023 – Trzepowo, obwód 158.

Biała stopa i do tego bezwietrzna pogoda pozwalały sycić zmysły podczas sobotniego polowania zbiorowego w KULIKU. Sobotnie łowy prowadził podłowczy koła –  Piotr Pańczyk. W linii stanęło ponad dwadzieścioro myśliwych. Naganka podkładała zaś w miocie kilka piesków. Obecność naszych czworonożnych towarzyszy łowów jest ekscytująca zarówno dla nich, jak i dla uczestników polowania. Pies myśliwski gończy ma za zadanie ruszyć zwierzynę i wypchnąć ją w kierunku myśliwych. Gdy psy natrafią na zwierzynę i rozpoczną gon sygnalizowany on jest poprzez podwyższenie tonu szczekania i jego rytmiczne powtarzanie. Jagdteriery, foxteriery, gończe polskie, posokowce bawarskie –  te dziś współpracowały ze sobą w miocie, z całkiem niezłym efektem jako psy gończe. Tropowce zaś pozostawały na stanowiskach przy swoich przewodnikach, aby w przypadku zranienia zwierza doprowadzić myśliwego do postrzałka. Carmel i Ochra nie miały możliwości wykorzystania dziś swoich możliwości, gdyż zwierzyna po strzale nie wymagała dochodzenia.

Czytaj dalej →