Szkolenie z Bezpieczeństwa na Polowaniu 2023

W sobotę, 8 lipca na strzelnicy w Bietowie (nadl. Lubichowo), Koło Łowieckie nr 22 KULIK przeprowadziło doroczne szkolenie z tematu bezpieczeństwa na polowaniu. Stan techniczny broni oraz ustawienie przyrządów celowniczych zostały sprawdzone, a umiejętności strzeleckie myśliwych potwierdził wysoki poziom przeprowadzonych zawodów w strzelaniu myśliwskim.

Bezpieczeństwo podczas wykonywania polowania, a także odstrzału sanitarnego jest bezwzględnym priorytetem dla każdego użytkownika broni myśliwskiej. Zasady związane z użyciem broni, a także jej transportem przez myśliwych są rygorystyczne. W formie przepisów prawnych ujęte zostały w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz oraz w ustawie o broni i amunicji.

Każdy myśliwy zobowiązany jest do znajomości tych przepisów, a także, co podkreśla ich wagę, do corocznego odbycia szkolenia przypominającego ich brzmienie. Dodatkowo, przypomnienie zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się bronią myśliwską ma miejsce podczas każdej odprawy myśliwych na początku polowania zbiorowego.

Broń wyposażona w lufy gwintowane z optycznymi przyrządami celowniczymi ( lunety i t.p.) wymaga okresowego tzw. przystrzelania. Jest to procedura polegająca na zgraniu przyrządów celowniczych z torem lotu pocisku. Zazwyczaj punkt celowania zgrywa się z torem pocisku w odległości 100 m.  Na takiej odległości ustawiane są tarcze kontrolne.

Większym wyzwaniem jest strzelanie do makiety biegnącego dzika. Tarcza w odległości 50 m od stanowiska porusza się w poprzek toru ukazując się strzelcowi na czas ok. 2,5 sek. Pomimo iż tarcza jest pokaźnych rozmiarów, wysoko punktowane obszary zajmują niewielką powierzchnię.

Blaszana makieta zająca porusza się w odległości 35 m od strzelca, który na oddaniu celnego strzału śrutowego ma ok. 1,5 sekundy. Tarcza w tym czasie przebywa odcinek 6 m, celne trafienie sygnalizując jaskrawą chorągiewką.

Strzelanie śrutem do rzutek, to bardzo dynamiczna i wyczerpująca konkurencja wymagająca długiego skupienia, wytrzymałości fizycznej oraz doskonałego obycia z bronią. Na oddanie maksimum dwóch strzałów,  strzelec ma około 1,5 sekundy. W tym czasie rzutek przemieszcza się o kilkadziesiąt metrów w losowym kierunku.

Zawody strzeleckie w kole łowieckim to okazja do spotkania towarzyskiego, porównania swych umiejętności na tle kolegów, nieustających dyskusji na tematy wyższości jednych kalibrów nad drugimi, podziwiania wymyślnych grawerunków na sztucerach, drylingach, dubeltówkach i bockach.

Najlepszymi strzelcami koła w roku 2023 zostali w kolejności zajętych miejsc:

  1. Kamil KOZIOŁEK
  2. Łukasz CYRUL
  3. Tomasz LISKOWSKI

Oprócz dyplomów pamiątkowych strzelcy ci otrzymali nagrody rzeczowe.

Oprawę muzyczną sobotniego spotkania zapewniał grający na rogu Furst Pless B – Stanisław Wenta –  aktualny Mistrz Polski Sygnalistów Łowieckich w klasie D (do 12 roku życia) wraz z ojcem –  Tomaszem.

Ostatni z sygnałów zagrany przez sygnalistów to „Na Posiłek” zapraszający uczestników do degustacji przepysznego pieczonego dzika w gruszkach z kaszą gryczaną i aksamitnym sosem.

Fotorelacja w uzupełnieniu tekstu.